Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 στην Αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Πετρούπολης.

Στη γιορτή της 25ης Μαρτίου μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας αφηγήθηκαν τα κυριότερα γεγονότα και τις εξελίξεις της περιόδου από την προετοιμασία της επανάστασης μέχρι την ανακήρυξη της Ελλάδας σε ανεξάρτητο κράτος. Απήγγειλαν αποσπάσματα από τους «Ελεύθερους Πολιορκημένους», τραγούδησαν ποίηση και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.

Μέσα από αυτό το «ταξίδι» στην ιστορία, ανέδειξαν το κοινωνικό περιεχόμενο και το συμβολισμό της επανάστασης στη σύγχρονη πραγματικότητα.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στη γιορτή  και μας έκαναν υπερήφανους!