Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου (θετικών και τεχνολογικών επιστημών) συνοδευόμενοι από τους κ. Αλεβιζάκη Σπυρίδωνα (ΠΕ04.01) και Μυλωνά Αθανάσιο (ΠΕ04.02) έλαβαν μέρος στην ημερίδα που διοργανώθηκε από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο με τίτλο: 20th International Particle Physics Masterclasses 2024 «Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής των Σωματιδίων».

Οι μαθητές παρακολούθησαν εισαγωγικές διαλέξεις σχετικές με τη θεωρία των Στοιχειωδών Σωματιδίων, τους επιταχυντές και τους ανιχνευτές. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ερευνητική εργασία των μαθητών που αφορούσε την αναγνώριση των γεγονότων και την παρουσίαση του σωματιδίου  Higgs. Οι μαθητές εργάστηκαν σε ζευγάρια. Κάθε ζευγάρι μαθητών ανέλυσε 50 γεγονότα. Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία για τους μαθητές μας.