Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 το σχολείο μας πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή στο Ναύπλιο την πόλη που συνδυάζει ιστορία και ομορφιά.

Με αφετηρία την πλατεία Συντάγματος περιηγηθήκαμε στην πόλη και είδαμε το Βουλευτικό, το ιστορικό κτήριο της Εθνικής Τράπεζας, την πλατεία του Αγίου Σπυρίδωνα και το ναό του Αγίου Σπυρίδωνα όπου το Σεπτέμβριο του 1831 δολοφονήθηκε ο Καποδίστριας. Επισκεφτήκαμε το μητροπολιτικό ναό του Αγίου Γεωργίου, όπου υπάρχει και αντίγραφο του Μυστικού Δείπνου του Νταβίντσι και ο θρόνος όπου καθόταν ο βασιλιάς Όθωνας καθώς και τις υπέροχες πλατείες της πόλης. Είδαμε το πρώτο ελληνικό Γυμνάσιο που κτίστηκε το 1833 και σήμερα στεγάζει το Δημαρχείο Ναυπλίου, το πρώτο φαρμακείο της χώρας και το κτήριο της Σχολής Ευελπίδων που βρίσκονται στην πλατεία των τριών Ναυάρχων. Τα παιδιά ανακάλυψαν τα γραφικά σοκάκια της πόλης, δοκίμασαν την τοπική κουζίνα και υπέροχο παγωτό. Ο καλός καιρός ήταν σύμμαχος μας και επιστρέψαμε με τις πιο όμορφες εικόνες στο μυαλό μας.

Συνοδοί καθηγητές: Μπαλαής Δημήτριος, Βασιλονικολιδάκη Παγώνα, Βόσικα Μαρία και Αλεβιζάκης Σπύρος.