Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, με αφορμή την Πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, εκπαιδευτική δράση.

Συγκεκριμένα οι υπεύθυνες καθηγήτριες και συντονίστριες της δράσης κ. Παγώνα Βασιλονικολιδάκη (ΠΕ02) και κ. Ειρήνη Μήλια (ΠΕ02) πρόβαλαν ως αφόρμηση, στους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος Β2, βίντεο σχετικά με περιστατικά βίας. Μετά την προβολή οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος πραγματοποίησαν βιωματική άσκηση-παιχνίδι ρόλων (role play). Χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες με συγκεκριμένους ρόλους. Η πρώτη ομάδα είχε το ρόλο του παιδιού που δέχεται βία, η δεύτερη ομάδα είχε το ρόλο του παιδιού που ασκεί βία και η τρίτη ομάδα το ρόλο του παιδιού-παρατηρητή που κατά κάποιο τρόπο συμμετέχει στην άσκηση βίας. Οι ομάδες κατέγραψαν τις σκέψεις και τα συναισθήματα τους, διάβασαν τις απαντήσεις τους στις υπόλοιπες ομάδες και μετά από συζήτηση προέκυψαν συμπεράσματα, εντοπίστηκαν κακοί χειρισμοί αλλά και θετικές στάσεις απέναντι στο φαινόμενο. Η εκπαιδευτική δράση πραγματοποιήθηκε σε δύο διδακτικές ώρες.