Για το σχολικό έτος 2019-2020 ορίστηκε ως «Πανελλη?νια Ημε?ρα Σχολικου? Αθλητισμου? – Ευρωπαι?κη? Ημε?ρα Σχολικου? Αθλητισμου? 2019» η Παρασκευη? 27 Σεπτεμβρι?ου 2019.

Με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου» κεντρικός στόχος για τη φετινή χρονιά ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου. Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης οδηγεί στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.

Στο σχολείο μας υλοποιήθηκαν οι παρακάτω αθλητικές δράσεις: καλαθοσφαίριση 3Χ3, ποδόσφαιρο, πετοσφαίριση. Μαθητές και μαθήτριες συμμετείχαν και σε ομαδικά παιχνίδια που μας μετέφεραν σε άλλες εποχές.